Antalya Yörükler Derneği, Türk dünyasını Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde bir araya getirdi. Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman Antalya’nın 2016’da Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi için destek istedi.Türk dünyasının bir araya geldiği Antalya Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde kültür kaynaşması yaşandı.

Kuruluşundan günümüze çığ gibi büyüyen Antalya Yörükler Derneği, Yörük kültürünü yaşatma ve gelecek nesillere aktarma adına yaptığı çalışmaları uluslararası düzeye taşıdı. Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Yörük derneklerinin yanı sıra Eskişehir Ertuğrul Gazi Yörük Türkmen Federasyonu, Kırım, Dağıstan, Rusya Federasyonu Şor Bölgesi, Kazakistan ve Afganistan’dan gelen Türklerin kültürlerini sergiledikleri gecede kültürler kaynaştı.

Türk rüzgarı esecek

2015 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan Yörük Şenliği’ni uluslararası boyuta taşıyacaklarının müjdesini veren Başkan Duman, “2015 yılı Yörük Şöleni’nde Kaledran çayından Esen Çayı’na kadar Türk rüzgarı esecek. Kardeş Türk toplulukları ile Antalya’da birbirlerimizin gönüllerine sıla-i rahim yapacağız” şeklinde konuştu. 2016 yılında EXPO Fuarı nedeniyle dünya fuarlar merkezinin Antalya olacağını dile getiren Başkan Duman, “EXPO 2016 ile 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ni birleştirmek istiyoruz. 2014 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’di. 2015 yılında ise Kazan’a geçti. Biz 2016 yılında Antalya’ya getirilmesi için çalışmalarımıza başladık. Bu konuda yardım alabileceğimiz önemli insanlarımız var. Bunlar, Antalya Yörük Bey’i  Osman Gülmez, Alanyalı Yörük Mevlüt, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valimiz Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve en büyük şansımız, yiğit lakabı ile anılır, Taşkentli Yörük Ahmet yani Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’dur” diye konuştu.

Türel’den destek sözü

Başkan Duman’nın ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise gecede emeği geçen herkese teşekkür etti. Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda yapılan tüm çalışmalara her zaman destek olacağını dile getiren Başkan Türel, “Abdullah Başkan’ın EXPO ile birleştirmek istediği Türk Dünyası Kültür Başkenti isteğine destek olmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmek bizleri de ziyadesi ile mutlu eder” dedi.

Gecede ağıtlar yakıldı

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği gecede yurt içinden ve yurt dışından gelen konuklar da söz aldılar. Öte yandan Türk Dünya Konfederasyonu bayrağı devir teslim töreni gerçekleştirildi. Bayrağı Abdullah Duman teslim alırken federasyonu simgeleyen çerçeve de Menderes Türel’e sunuldu.  Gece tarihten günümüze var olan Türk devletlerinin bayrak geçidi ile devam etti.  Yöresel halk dansları ve ağıtlar seslendiren sanatçılar salonda bulunan Yörükleri hüzne boğdular. Gecenin bitiminde Antalya Yörük Bey’ i Osman Gülmez tarafından konuklara plaket sunuldu, poşu hediye edildi.